PROJEKT

CZYM JEST PROJEKT CINEMAYA PANAMERICANA?

Naszym patronem jest Tony Halik – podróżnik, dziennikarz, pisarz, twórca cyklu telewizyjnego Pieprz i Wanilia, a przede wszystkim postać kultowa dla każdego globtrotera. Jego niezwykły dorobek, w postaci niezliczonych publikacji, materiałów fotograficznych i filmowych, jest inspiracją i kanwą dla realizacji projektu CINEMAYA PANAMERICANA. Poprzez projekt uczcimy pięćdziesiątą rocznicę, zrealizowania przez Halika wyprawy szlakiem panamerykańskim. Co więcej w trakcie naszej podróży, w styczniu 2013 roku, świetować będziemy 90 urodziny słynnego obieżyświata.

Celem projektu jest odbycie podróży śladami polskiego podróżnika, przypomnienie jego sylwetki i przedstawienie jej młodszym pokoleniom. Plan wyprawy obejmuje Amerykę Centralną i Południową, trasa zaś jest odzwierciedleniem tej, którą Halik opisał w swoich książkach 180 000 kilometrów przygody i Moja największa przygoda.

Realizując projekt, chcemy zbadać zmiany w małych, lokalnych społecznościach, jakie zaszły przez pięćdziesiąt lat od wydarzeń opisanych przez Halika. W jaki sposób ewoluowały zwyczaje tych społeczności? Jak na przestrzeni lat zmieniała się jakość życia i żródła utrzymania. Czy ich kultury są bardziej dostępne dla świata zachodniego? Czy miejsca zwiedzane przez słynnego polskiego podróżnika są współcześnie bardziej, czy mniej oblegane przez turystów? Jak wygląda w XXI wieku świat prastarych kultur? Na te i inne pytania postaramy się znaleźć odpowiedzi!

Pragniemy również zetknąć mieszkańców Ameryki Łacińskiej, napotykanych na naszej drodze z polską kulturą i dorobkiem filmowym Tony’ego Halika. Służyć będzie temu kino obwoźne, w którego programie znajdą się animacje dla dzieci wyprodukowane przez studio Se-ma-for, oraz filmy Łódzkiej Szkoły Filmowej ukazujące europejską kulturę, a także dorobek dokumentalny Halika. Mamy nadzieję, że projekcje i wspólne doświadczanie filmów zadziała na zasadzie kulturowego lustra, w którym zarówno my – podróżnicy, jak i społeczności lokalne, z którymi będziemy się stykać, ujrzą dynamikę zachodzących we współczesnym świecie zmian. Walor edukacyjny funkcjonuje więc w projekcie na kilku poziomach – zarówno lokalnym jak i globalnym. Fuzja przeszłości i teraźniejszości jest swoistym kulturowym eksperymentem, grą ze wspomnieniami i wyobrażeniami, wielokulturową płaszczyzną kontaktu, która pozwoli nam wyzwolić ducha czasu przemierzanych regionów.

Wyprawa rozpocznie się 15 listopada 2012 w Meksyku i doprowadzi nas do Ziemi Ognistej w Argentynie. Szacowany czas realizacji projektu wynosi dwanaście miesięcy. Zwieńczeniem projektu CINEMAYA PANAMERICANA będzie film dokumentalny zrealizowany podczas podróży. Podczas wyprawy prowadzony będzie również blog, na którym umieszczane będą krótkie notki reporterskie oraz fotografie sporządzane na bieżąco.