KRÓTKA ROZPRAWKA, O TYM JAK DŁUGO TRWA REJESTRACJA AUTA W MEKSYKU
brak komentarzy
 

Zakup auta w Meksyku nie jest trudny. Tak jak na całym świecie, tak samo i tu trzeba mieć pieniądze, wybrać auto i po prostu je kupić. Inną sprawą jest natomiast umiejętne sprawdzenie czy wszystkie dokumenty samochodu są uporządkowane i późniejsze zarejestrowanie wehikułu. Zacznijmy jednak od początku.

Pierwszym krokiem przed zakupem jest wybór samochodu. Lokalny rynek jest bardzo bogaty w różne oferty. Bardzo dużo aut pochodzi z U.S.A i dlatego najlepsze auto za stosunkowo najmniejsze pieniądze można kupić na północy kraju, w stanach graniczących bezpośrednio z U.S.A. W internecie operuje kilka ogólnokrajowych wyszukiwarek np: www.segundamano.com.mx lub http://usados.autoplaza.com.mx czy też http://autos-usados.soloautos.com.mx, na których wystawia się około 50 % dostępnych na rynku wtórnym aut. Poza tym do dyspozycji klientów pozostaje wiele komisów samochodowych. Komis jest miejscem najbardziej zaufanym, ponieważ mamy 99 procentową pewność, że wszystkie dokumenty są w jak najlepszym porządku. Kolejną opcją są najmniej polecane (szczególnie dla obcokrajowców) giełdy samochodowe. Usytuowane głównie na obrzeżach miast, oferują przekrój dostępnych na rynku aut, jednak są miejscami stosunkowo niebezpiecznymi. Ostatnią możliwością znalezienia samochodu jest natknięcie się na ulicy na pożądany pojazd, w tym przypadku oznaczony symbolem dolara $, który w Meksyku oznacza że coś jest na sprzedaż. Po dokonaniu wyboru auta trzeba sprawdzić czy wszystkie płatności są uregulowane i czy auto posiada oryginały wszystkich dokumentów.

Podczas sprawdzania pojazdu, należy po pierwsze na rządowej stronie internetowej http://www.finanzas.df.gob.mx/sma/consulta_ciudadana.php  wpisać numer rejestracyjny auta, aby dowiedzieć się czy nie jest: kradzione, zadłużone, zastawione, czy też jego kartoteka nie jest obciążona mandatami drogowymi.

Po drugie trzeba sprawdzić papiery. Każde auto zobowiązane jest mieć oryginalną fakturę zakupu, na której przedzie umieszczone są dane auta, na tyle natomiast dane każdego kolejnego właściciela. Oryginalna faktura opatrzona jest znakami wodnymi (FACTURA ORIGINAL). Jeśli auto było importowane do kraju np z U.S.A, musi posiadać dokument potwierdzający sprowadzenie auta. Dwu stronicowy dokument, opatrzony kilkoma stemplami musi zawierać dane auta oraz importera (PEDIMIENTO). Każdy samochód musi mieć opłacone podatki (IMPUESTOS), za każdy rok od pierwszej rejestracji w kraju. Do każdego dokumentu potwierdzającego opłatę podatku należy mieć kwit wpłaty sumy figurującej na takim dokumencie. Jeżeli któryś z podatków nie został wcześniej opłacony, nowy właściciel przed rejestracją, zobowiązany jest dokonać opłaty podatku oraz sumy mandatu nałożonego za zwłokę. Tu właśnie najczęściej można nadziać się na kłopoty. Każdy starszy niż 10 lat samochód potrzebuje także certyfikatu emisji spalin (PRUEBA DE EMISJON), na podstawie którego wyznaczany jest dla niego dzień, w którym nie może być używany. Ostatnia litera numeru rejestracyjnego jest informacją jaki to dzień. Tej informacji pilnuje policja drogowa, przyznając mandaty nie stosującym się do restrykcji. Podczas przekazania dokumentów trzeba także odebrać dowód rejestracyjny(TARJETA DE CIRCULACION), który w meksyku nie jest aż tak waży ponieważ, kolejny właściciel wyrabia nowy na podstawie wyżej wymienionych papierów. Po przygotowaniu papierów można przystąpić do rejestracji. Rejestracji dokonuje się w biurze rejestracyjnym (HACIENDA ESTATAL).

Legalnie auto może zarejestrować jedynie Meksykanin lub osoba posiadająca kartę legalnego pobytu w kraju (FM2 lub FM3). Aby wyrobić sobie kartę pobytową trzeba posiadać potwierdzenie adresu, poświadczenie zatrudnienia i inne dokumenty. Czas załatwienia takiej karty waha się od miesiąca do dwóch i nie jest powiedziane że ową kartę się zdobędzie. Pomoc w załatwieniu takiej karty oferuje wiele firm. Operacja jest kosztowna ale na pewno oszczędza nerwów i czasu. Zatem jeżeli chcemy zarejestrować samochód szybko trzeba kombinować. Ominąć prawo można znajdując osobę, która posiada obywatelstwo Meksyku lub właśnie kartę stałego pobytu i zgodzi się zarejestrować auto na siebie. W tym momencie 1-2 dni papierkowej roboty i auto mamy zarejestrowane na taką osobę. Następnie istnieją dwa sposoby przeniesienia praw do auta. Pierwszy to notarialne przeniesienie własności, które jednak słono kosztuje. A to ze względu na nałożony na taką operację podatek od darowizny, który stanowi około 20% wartości samochodu. Druga, tańsza opcja to notarialne wystawienie dokumentu, w którym właściciel poświadcza iż wyznaczona osoba może opuścić samochodem kraj i ma prawo takie auto zbyć w imieniu właściciela. Aby taki dokument był legalny również za granicą trzeba go jeszcze zarejestrować w Głównym Archiwum Notarialnym. Nie kosztuje to dużo jednak, kolejki mogą przeciągnąć operację nawet do 2 dni roboczych.
Z takimi dokumentami można ruszać w drogę i być w miarę spokojnym podczas przekraczania granic. Powodzenia!!!

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi